NE ARAMISTINIZ ?
SPONSORUMUZ
  Kinoa (quinoa) Yetiştiriciliği
 • Kinoa (quinoa) Yetiştiriciliği
  Marul Mildiyösü Hastalığı - Bremia Lactucae
 • Marul Mildiyösü Hastalığı - Bremia Lactucae
  Limon Tıkanıklığı Hastalığı - Lemon Sieve-tube Necrosis
 • Limon Tıkanıklığı Hastalığı - Lemon Sieve-tube Necrosis
  Lahana Siyah Damar Çürüklüğü - Xanthomonas Campestris Pv. Campestris
 • Lahana Siyah Damar Çürüklüğü - Xanthomonas Campestris Pv. Campestris
  Lahana Kök-uru Hastalığı - Plasmodiophora Brassicae
 • Lahana Kök-uru Hastalığı - Plasmodiophora Brassicae
  Tohum Ve Fidede Kullanılan Ilaçlar
 • Tohum Ve Fidede Kullanılan Ilaçlar
  Kurşuni Küf Hastalığı - Botrytis Cinerea
 • Kurşuni Küf Hastalığı - Botrytis Cinerea
  Bitkileride Görülen Tüm Zararlılar
 • Bitkileride Görülen Tüm Zararlılar
  Zirai Terimler Sözlüğü
 • Zirai Terimler Sözlüğü
  Depo Hastalıkları
 • Depo Hastalıkları
  Bayilik Sınavı Için Kitap Özeti
 • Bayilik Sınavı Için Kitap Özeti
  Bayilik Özet Çalışma Soruları
 • Bayilik Özet Çalışma Soruları
  Bayilik Sınavında Çıkmış Sorular Özeti
 • Bayilik Sınavında Çıkmış Sorular Özeti
  Bayilik Sınavı Iiçin Kaynak Bulamayanlar Baksın
 • Bayilik Sınavı Iiçin Kaynak Bulamayanlar Baksın
  MERAL
 • MERAL dedi ki...
 • 15 saat önce

Sınav giriş yerleri açıklanmış.

...

  SIBEL
 • SIBEL dedi ki...
 • 15 saat önce

Bayilik çalışma notları için t...

  BULUT
 • BULUT dedi ki...
 • 16 saat önce

Ziraat ile ilgili ders notlarını indiremiyorum....

  SUAT
 • SUAT dedi ki...
 • 16 saat önce

Güzel bir ıslah çalışması olmuş.

  AYŞEGÜL
 • AYŞEGÜL dedi ki...
 • 1 gün önce

Arkadaşlar sınav saati değişmiş. 14:00 da yapıl...

  HASAN
 • HASAN dedi ki...
 • 1 gün önce

Ayçiçeğinde yabancı otlarla mücadele için verdi...

  METIN
 • METIN dedi ki...
 • 1 gün önce

Linkler çalışmıyor hocam.

SOSYAL MEDYA'DA BİZ
SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
 • Kategori Sayısı (26)
 • İçerik Sayısı (1226)
 • Yorum Sayısı (1196)
 • Aktif Kişi (26714)

Karanfil Yetiştiriciliği

tarim parsellerine kimlik numarasi

Tarim Parsellerine Kimlik Numarasi

Estetik, fonksiyonel ve ekonomik amaçlarla üretilen dekoratif bitkiler günümüzde genel olarak süs bitkileri olarak adlandırılan bir sektörün doğmasına neden olmuştur. Kentleşmenin başlaması ile doğadan uzaklaşan insanların doğa özlemi ve çevre sorunlarının ortaya çıkması gibi nedenlerden dolayı oluşan talep sonucunda bu sektör büyük bir pazarın doğmasına neden olmuştur. Günümüzde birçok ülkenin kalkınmasında ve ekonomisinde önemli katkılarda bulunmaktadır.


Süs bitkileri genel bir kavram olup; İç mekan süs bitkileri, Dış mekan süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliği olarak ayrılmaktadır. Kesme çiçekler ve iç mekan süs bitkileri dünya ticaretinde % 80'lik bir pay alarak önemli bir grubu oluşturmaktadır.

 

Kesme çiçek sektörü, Türkiye'de ticari anlamda 1940'lı yıllarda başlamıştır. İlk yıllarda Marmara Bölgesinde yaygın olan bu sektör daha sonraları iklimsel avantajları nedeniyle Akdeniz Bölgesine, özellikle Antalya ili ve çevresine kaymaya başlamıştır. Antalya ili üretim alanı, miktarı ve yurt dışı pazarlara açılması ile Türkiye'nin en önemli kesme çiçek yetiştirilen merkezi durumuna gelmiştir. 1980'li yıllardan sonra hızlı bir gelişme göstermiş, önceleri küçük aile işletmeleri şeklindeki işletmeler giderek yerini daha büyük ve modern işletmelere bırakmaya başlamıştır.

 

Türkiye'de yetiştirilen ve ihraç edilen kesme çiçeklerin başında karanfil gelmektedir. Karanfili gül Krizantem, Gerbera, Solidange, Glayöl ve Frezya takip etmektedir.


Kesme çiçek yetiştiriciliği Batı'da cam ve plastik seralarda, Güney'de plastik seralarda ve Marmara bölgesinde cam ve plastik karışımı seralarda yapılmaktadır. Yalova ve çevresinde seraların çatıları beşik çatı ve cam kaplıdır, yan yüzeyleri ise plastik örtü ile kaplanmıştır. Sera yapım tekniğindeki ilerlemeler bu sektörde kullanılan malzemenin sürekli yenilenmesi, bilgisayar kontrollü modern seraların devreye girmesiyle, yurt içi ve yurt dışı pazarlarının olması dolayısıyla kesme çiçek yetiştiriciliği yapan büyük işletmeler teknik donanımı yüksek modern seralar kurarak bu sektöre katılmışlardır.

 

Karanfil Yetiştiriciliği:
Türkiye'de kesme çiçek üretiminin %60'ını karanfil oluşturur.Türkiye çiçek mezatlarında yılda 80-100 milyon adet karanfil satılmaktadır. Karanfil küçük aile işletmeleri tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedenini ise yıl boyunca sürekli gelir getirmesi ve çeşitli kültürel işlemlerin ailedeki kadınlar ve küçük çocuklar tarafından yapılması ve ayrı bir işgücü gerektirmemesi olarak sıralayabiliriz.

 

Karanfilin Ekolojik İstekleri:
Toprak: Drenajı iyi olan orta tınlıdan hafif tınlıya kadar olan topraklarda iyi gelişme gösterirler. Organik maddece zengin hava ve su dengesi iyi sağlanmış geçirgen topraklar karanfilin köklenmesini teşvik eder.
Sıcaklık: Karanfilde büyümeyi, çiçek, yaprak ve sapın şeklini ve ölçüsünü aynı zamanda çiçeklerin ömrünü etkileyen bir etmendir.Özellikle gece sıcaklığı çiçek kalitesini doğrudan etkilemektedir.
Işık: Işık karanfilin büyüme ve gelişmesi üzerine ışık yoğunluğu ve ışıklanma süresi (gün uzunluğu) olarak iki şekilde etki eder.

 

Sera Yönü: Türkiye'nin bulunduğu kuzey yarım kürede kurulan seraların iyi ışık almasını sağlamak için, doğu batı yönünde inşa edilmesi gerekmektedir. Sera içerisinde hazırlanan tavalar ise, kuzey güney yönünde yapılmalıdır.

 

Çoğaltılması:


Karanfilde çoğaltma üç yöntem ile,
1-Tohumla
2-Meristem Kültürü
3-Sürgün ucu çeliklerinin köklendirilmesi, ile yapılmaktadır. Tohumla çoğaltma ancak ıslah çalışmalarında kullanılmaktadır. Meristem kültürü ile çoğaltma 0.5mm büyüklükteki sürgün ucu labaratuvar da aseptik koşullar altında büyütülmesi ile yapılmaktadır. Genellikle virüssüz, patojensiz fide elde etmek için bu yönteme baş vurulur. Karanfilde ticari çoğaltma hastalıksız sağlam anaç fidelerden alınan sürgün ucu çeliklerin köklendirmesi ile yapılır.

 

Köklendirilmesi:
Sağlıklı bitkilerden alınmış karanfil çelikleri hormona batırıldıktan sonra steril kum veya perlit ortamında hafif gölgede 10-110C'de hava sıcaklığı, 15-160C'de ortam sıcaklığında üç haftada köklenir.

 

Dikim:
Bütün yıl boyunca dikim yapılabilir. Ne zaman çiçek alınması isteniyorsa dikim zamanı buna bağlı olarak ayarlanır.Dikim mümkün olduğu kadar yüzlek olmalıdır. Sadece kök kısmı toprakla kapatılmalı kök boğazı toprağa temas etmemelidir. Dikimden hemen sonra can suyu verilmeli ve fidelerin üzerine zaman zaman sisleme şeklinde su püskürtülmesi gelişmeyi artırır.

 

Bakım İşlemleri:
Sürgün uzunluğu dipten başlayarak sürgün ucu 5-6.yaprak çifti üzerinden elle kopartılarak kırılır buna uç alma denir. Uç almadan sonra yaprak koltuklarından yeni sürgünler çıkar ve bu sürgünlerden çiçek kesilir. Uç alma işlemi dikimden 2-4 hafta sonra yapılır.

 

Destekleme ve tomurcuk alma:
Gövdenin yukarı doğru büyümesini sağlamak için desteklenmesi gereklidir. Bunun sağlanması için çiçek tavalarının üzerine ağ sistemi kurulur.
Bunun sağlanması için çiçek tavalarının üzerine ağ sistemi kurulur.Karanfil bitkisinin çiçek sapı üzerinde yaprak koltuklarında yan sürgün ve tomurcuklar oluşur. Koltuk ve yan tomurcuklar alınarak tepe tomurcuğunun küçülmesi önlenir.

 

Sulama ve Gübreleme:
Kuraklığa dayanıklıdırlar, fakat yinede sulamada oluşacak aksaklıklar kalitenin düşmesine sebep olur. Önemli olan toprağı iyice kurutmadan düzenli bir şekilde nemli tutmaktır. Gübreleme toprağın dengesini bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Toprak hazırlığı sırasında yapılan gübrelemeye ek olarak, yetiştirme süresince azot ve potasyum karışımı verilir.

Bu Konu Hakkındaki Görüşünüz Nedir ?

Bu Konu Hakkındaki Görüşler

Sizlere daha kalite hizmet verebilmek için konu hakkındaki yorumlarınız bizim için çok önemlidir.
Lütfen iki satır dahi olsa konu hakkındaki görüşlerinizi yazınız!
Saygılarımla,

[1] - [1 to 1] 1
Gül Tarımı

Gül Tarımı

Gül İlimize 1889 yılında Ispartalı Müftüzade İsmail Efendi Bulgaristan’da görevli iken, Isparta’ya gelişinde getirdiği gül çubuğunun yöremize dikilip adapte olması sonucu girmiş ve yayılmıştır. Bi...

Akasya - Fabaceae

Akasya - Fabaceae

Acacia (FABACEAE) Anavatanı Avustralya olan ve 30 metreye kadar boylanabilen çalı ve ağaç formunda bulunan bitki türüdür. Yapraklar genellikle küçük yaprakçıkların bir sap etrafında birleşiminden ...

Gül Yetiştiriciliği 2

Gül Yetiştiriciliği 2

Güller oldukça taze, killi-tınlı ve organik maddece zengin toprakları tercih ederler. Bu topraklar, nemli olduklarında ayağa yapışan, fakat oldukça çabuk kuruyan, fazla kuru ve nemli olmadıkları za...

Karanfil Yetiştiriciliği

Karanfil Yetiştiriciliği

Estetik, fonksiyonel ve ekonomik amaçlarla üretilen dekoratif bitkiler günümüzde genel olarak süs bitkileri olarak adlandırılan bir sektörün doğmasına neden olmuştur. Kentleşmenin başlaması ile doğ...

Kaktüs Yetiştiriciliği

Kaktüs Yetiştiriciliği

Kaktüs adı Yunanca’da dikenli bitki anlamına gelen kaktos kelimesinden gelmektedir. Yaprakları hemen hemen kaybolmuş, bunların yerini dikenler almıştır. Gövde genelde dilimli, köseli, kıvrımlıdır. ...

Iç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

Iç Mekan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği

İç mekan bitkilerini gösterişli çiçeklerine göre, dekoratif yapraklarına göre, etsi gövde yapılarına göre gruplandırabiliriz. 1. Gösterişli çiçekleri için yetiştirilenler, 2. Gösterişli yapraklar...

Glayöl Yetiştiriciliği

Glayöl Yetiştiriciliği

Glayöl ülkemizde doğal olarak yetişen ve üretimi en çok yapılan soğanlı, yumrulu, rizomlu süs bitkilerinin başında yer almaktadır. Günümüzde kesme çiçekçilikte öneminin giderek artmasına bağlı olar...

Gül Tarımı

Gül Tarımı

Gül İlimize 1889 yılında Ispartalı Müftüzade İsmail Efendi Bulgaristan’da görevli iken, Isparta’ya gelişinde getirdiği gül çubuğunun yöremize dikilip adapte olması sonucu girmiş ve yayılmıştır. Bi...

Çim Alanlarının Bakımı

Çim Alanlarının Bakımı

Bitkiler 6-10 cm oldukları zaman ilk biçim yapılır. İlk biçme keskin bir çim makası veya keskin tırpanla yapılması doğru olur. Çünkü çim biçme makinaları henüz kökleri tam kuvvetlenmemiş bitkileri ...

Çim Alanlarının Toprak Hazırlığı Ve Ekimi

Çim Alanlarının Toprak Hazırlığı Ve Ekimi

Çim alanlarında toprak hazırlığı önemli bir olaydır. Toprak işlenmeden önce analiz edilerek noksan olan besin maddeleri özellikle fosfor, potasyum ve kalsiyum noksanlığı varsa bu gübrelerin temel g...

Çim Alanlarında Kullanılan Cins Ve Türler

Çim Alanlarında Kullanılan Cins Ve Türler

Çim alanları tesisinde kullanılan serin iklim çim bitkileri genellikle dört cinsin (Agrostis, Poa, Festuca ve Lolium) tür ve çeşitlerdir. Bunun yanı sıra sıcak iklimler ve az bakımlı yerler için ya...

Çim Alanı Tesisi

Çim Alanı Tesisi

Günümüzdeki şehir planlamalarında yeşil alanlar özellikle yüzey etkisi yaratan çim alanlar, vazgeçilmez yüzey elemanlarıdır. Hızlı kentleşme sonucu yok olan yeşil alanlardaki binaların aralarındaki...

Agapanthus - Liliaceae

Agapanthus - Liliaceae

Agapanthus (LILIACEAE) 10 türü bulunan ve anavatanı Güney Afrika olan soğanlı bir bitkidir. Her yıl yaz aylarında mavi ve mor renklerin tonlarında beyazlaşan gösterişli çiçekler açar. Çiçeklerin u...

Akasya - Fabaceae

Akasya - Fabaceae

Acacia (FABACEAE) Anavatanı Avustralya olan ve 30 metreye kadar boylanabilen çalı ve ağaç formunda bulunan bitki türüdür. Yapraklar genellikle küçük yaprakçıkların bir sap etrafında birleşiminden ...