Yabanıl Meyveli Türlerin Korunma Çalışması

Yabanıl Meyveli Türlerin Korunma Çalışması

Erzurum orman Bölge Müdürlüğü’nce orman ağacı türlerinin yanında yabanıl meyveli türlerinde çoğaltmak amacıyla işletme Müdürlüklerinde çalışmalar başlatıldı. 

 

Doğal dengenin yeniden kurulabilmesi, yaban hayatının geri kazanılması için atılacak en önemli adımlardan birisininde yabanıl meyveli türlerin kullanılması olduğunu belirten Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Yabanıl meyveler, ormandaki bütün canlılar için doğrudan kullanılmakla birlikte insanlar içinde sağlıklı bir besin kaynağı oluşturmaktadır. Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları doğrultusunda Yabanıl Meyve Türleri Eylem Planı çerçevesinde Bölge Müdürlüğümüz diğer orman ağacı türlerinin yanında yabanıl meyveli türlerinde çoğaltmak amacıyla işletme Müdürlüklerinde çalışmalar başlatmıştır” dedi.

 

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü Kars Orman İşletme Müdürlüğü tarafından muhtelif ağaçlandırma sahalarından tohum kaynaklı olarak toplanan Üvez (Sorbus ) ve Karakuşburnu (Rosaceae) meyveleri ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmaları ile diğer ormancılık çalışmalarında gerek biyolojik çeşitliliğin korunması ve desteklenmesi amacıyla ve gerekse yaban hayatı varlığına katkı sağlamak amacıyla kullanılmak üzere Erzurum Orman Fidanlık Müdürlüğü birimlerine teslim edildi. Uygulamanın yerel talepler doğrultusunda ilerleyen yıllarda da arttırılarak devam etmesinin sağlanılacağı belirtildi.

 

 

Konu Etiketleri

Bundan Sonra Ne Yaprak İstersiniz

Sonraki Konu [»]

Borcu Olana Su Yok

[«] Önceki Konu

Kuraklık Buğday Tohumlarını Tehlikeye Sokuyor

Yorum Yap

Yorumlar

Ziraattube
  • Ziraattube
  • admin@ziraattube.com
  • 24.07.2016

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi sorun cevaplayalım.

Hiç yorum yok! Bu konu hakkında ilk yorumu siz yapın.
NE ARAMISTINIZ ?
İNTFA - TARIMSAL ALIŞVERİŞ
KONU ETİKETLERİ
SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Kategori Sayısı (26)
  • İçerik Sayısı (3745)
  • Yorum Sayısı (53)
  • Aktif Ziyaretçi (6319)