Zirai Bilgiler » Uzaktan Algılama (UA) Nedir?

Uzaktan Algılama (UA) Nedir?

Uzaktan algılama (UA), herhangi bir objeden yayılan ışınlar vasıtasıyla, çeşitli algılayıcılar kullanarak bu obje ile ilgili bilgi sağlanmasını ya da toplanmasını sağlayan genel bir terimdir. Yeryüzündeki katı, sıvı veya canlı cansız tüm objeler molekül ve atom yapıları yanısıra, yüzey özelliklerine göre kendilerine gelen enerjiyi absorbe ederler, iletirler, dağıtırlar veya geri yansıtırlar. Herhangi bir objenin yansıttığı enerji çeşitli algılayıcılarla kaydedilebilir.

UZAKTAN ALGILAMA
Uzaktan algılama (UA), herhangi bir objeden yayılan ışınlar vasıtasıyla, çeşitli algılayıcılar kullanarak bu obje ile ilgili bilgi sağlanmasını ya da toplanmasını sağlayan genel bir terimdir. Yeryüzündeki katı, sıvı veya canlı cansız tüm objeler molekül ve atom yapıları yanısıra, yüzey özelliklerine göre kendilerine gelen enerjiyi absorbe ederler, iletirler, dağıtırlar veya geri yansıtırlar. Herhangi bir objenin yansıttığı enerji çeşitli algılayıcılarla kaydedilebilir. Buna göre, UA yükseğe yerleştirilmiş bir platform kullanılarak, yeryüzü ve objeleri hakkında bilgi toplanmasıdır. UA' da yapılan çalışmalarda önemli derecede zaman ve maliyet tasarrufu sağlanır. Çalışmaların daha doğru ve hızlı yapılmasına olanak verir.

 

UZAKTAN ALGILAMA YÖNTEMLERİ
UA aygıtları, elektro-manyetik (EM) radyasyon, gravity, magnetism ve ses dalgaları gibi farklı enerji tipleri kullanılarak dizayn edilebilir EM enerji, uzaktan algılama yapan aygıtlar tarafından çoğunlukla kullanılan enerjidir. Radyasyonun kaynağı algılama aygıtına bağımlı ya da bağımsız olabilir. UA aktif ve pasif algılama olarak iki farklı şekilde olabilir. Örneğin, radar aktif bir uzaktan algılama olup, EM spektrumun mikro ve radyo dalgalarında çalışan sistemlerdir. Radyo dalgaları ve mikrodalgada çalışırlar. Laser Imaging Radar sistemleri görülebilir ve yakın infrared ile ultraviolede çalışan aktif UA sensörleridir. Pasif UA ise kaynağı güneş olan kaynaktan olan radyasyonun algılanmasıdır. Yansıtılmış solar enerji, yeryüzünün yaydığı enerji orta ve termal infrared dalga boyunda ortaya çıkabilirken, görünür, yakın ve orta infrared bölgelerde, pasif UA aygıtları, yayılan ya da yansıyan enerjiyi tespit edebilir. Mikrodalga algılayıcıları da pasif dedektor kategorisindedir. Hava fotografı ve uydu görüntüleri pasif UA ile elde edilen veri örnekleridir.

UA verileri fotografik ve sayısal (digital) olarak kayıt edilebilir. Görüntülerin bilgisayarda işlenebilmesi için sayısal olması gerekir.

 

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN TARIMDA KULLANIM ALANLARI

CBS yeryüzündeki hemen hemen bütün alanlarda kullanılabilmektedir. Tarımsal uygulamalarda da çok geniş uygulama alanı bulabilen CBS ilk önce erozyon risk haritalarının oluşturulmasında kullanılmış olup diğer alanlarda da kullanılmaya başlanılmıştır.

Tarımsal uygulamalar ya da tarımsal amaçlı çeşitli mühendislik çalışmalarında, genel olarak

vejetasyon haritası, topografik harita, hidroloji haritası, jeoloji haritası, toprak haritası, arazi kullanım haritası gibi çok sayıda veriler kullanılır. Amaca bağlı olarak, çeşitli yollarla üretilen harita ve bilgiler CBS ortamında i bilgisayara aktarılır. Elde edilen veriler kendi öznitelikleri altında veri tabanında saklanır

Ekleyen : Admin Zirai Bilgiler Okunma : 6802 Eklenme : 19.07.2011
Zirai Bilgiler - Kategorisinin En Çok Okunan Konuları
GDO’lu Ürün Tespit Etme Yöntemleri

GDO’lu Ürün Tespit Etme Yöntemleri

Genetik mühendisliği çalışmaları tarımda geleneksel ıslah uygulamaları gibi ürün kalite ve miktarını artırmak amacıyla bitki, hayvan ve mikroorganizmalar üzerinde yoğun olarak durulan uygulamalardandır. Genetik mühendisliği uygulamaları ile hedeflenen organizmanın genetik kompozisyonunda istenen değişikliğin yapılması amaçlanmaktadır. Bu değişik...

Türkiye'de İklim,sıcaklık,yağış Vb Hk. Bilgiler

Türkiye'de İklim,sıcaklık,yağış Vb Hk. Bilgiler

Türkiye Yıllık Ortalama Yağış Dağılışı Türkiye Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı Türkiye Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklık Dağılışı Türkiye Ocak Ayı Ortalama Sıcaklık Dağılışı Türkiyenin İklim Bölgeleri Türkiye'nin İklim Tipleri Dünyanın İklim Haritası

İyi Bir Ziraat Mühendisi

İyi Bir Ziraat Mühendisi

1. Doğayı sever. 2. Büro ortamında çalışmayı sevmez. 3. Hangi sorunla baş edebileceğini, başedemeyeceği bir sorunu çözmek için yardım alması gerektiğini bilir. Bu sebeple çözemeyeceği sorun olmadığı güveni ile yaşar. 4. Bir sorunla karşılaştığı zaman onu bütünün parçalarından biri olarak görür. 5. Sorunu karşısına alıp, onu küçük küçük parça...

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sertifika Eğitimi Soruları

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sertifika Eğitimi Soruları

Tarımsal Danışmanlık Eğitimi sınavında sorulan sorular ve cevapları yer almaktadır..

Tarım Ve Hayvancılık Üzerine Web Siteleri

Tarım Ve Hayvancılık Üzerine Web Siteleri

Tarım ve hayvancılık üzerine faydalı bilgiler ve belgelerin yer aldığı hoşuma giden ve sizlerle de paylaşmak istediğim ziraat ile ilgili web siteleri.

Toprak Analizi

Toprak Analizi

Bitkisel üretimde daha kaliteli daha bol ürün almak için gübre kullanımı önemli bir faktördür.Gübre; bitkinin beslenmesinde, toprağı besin maddeleri bakımından zenginleştirmek için uygulanır. Toprak canlı bir varlıktır. Her canlı gibi onunda beslenmeye ihtiyacı vardır. toprağı beslerken g&uum...

Expert Choice Full

Expert Choice Full

We improve your understanding of the decisions you and your organization face. Our software and approaches help organizations combine expertise, intuition, and hard data in a collaborative environment.

Türkiye'de Ziraat Mühendisi Olmak!

Türkiye'de Ziraat Mühendisi Olmak!

Ülkemizde otoritesi elinden alınmış, karın tokluğuna geçimini sağlayan ziraat mühendisleri vardır. Hemen sinirlenmeyin!.. Bu bizim içinde bulunduğumuz acı bir durumdur. Ziraat mühendisleri isim hakkını kullanırken, telif haklarını ziraatla hiç ilgisi olmayan kişiler kullanmaktadır. Kitabına uydurduktan sonra, diplomasını kiralayan mühendis arkad...

Yüzyılın Manşetleri (belgesel)

Yüzyılın Manşetleri (belgesel)

Gündeme damgasını vuran yüzyılın manşetleri... 1923'ten günümüze kadar geçen süreçte, siyaset, eğitim, politika, ekonomi ve kültür alanında meydana gelen olaylar dönemin gazete manşetleri üzerinden ekrana yansıyor.

Uçucu Yağlar

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar, bitkilerden veya bitkisel droglardan çeşitli yöntemlerle elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan, kristalleşebilen, keskin kokulu ve su buharı ile sürüklenebilen yağımsı karışımlardır.Uçucu yağlar bakımından zengin olan birçok aromatik, kokulu veya ıtri bitkilerin kokuları da içerdiği etken maddelerden (uçucu yağ) kaynaklanmaktadır.

Konu Hakkında Yorum Yapın







BİZİ TAKİP EDİN

Facebook Twitter Rss İletişim

SORHOCAM.COM

sorhocam

SPONSORUMUZ

İntfa

Ziraattube veritabanında (24) kategoride toplam (1582) içerik vardır! Ayrıca sitemizi şuan 154 kişi gezmektedir.

Copyright 2010 - 2014 Tüm hakları saklıdır.| Project by Arafa KARAÇELEBİ

Sayfa Yüklenme Süresi : 0,08 saniye.

Yukarı Çık